Samochód firmowy: diesel czy benzyna?

Nadchodzi okres wyprzedaży roczników 2011 w salonach samochodowych. Jednocześnie od 2019 roku czeka nas podniesienie akcyzy na olej napędowy, a wraz z nią późniejsze zwyżki cenowe na stacjach. Z obliczeń Tax Care można wywnioskować, że w przypadku auta, które przejeżdżającego rocznie 40 000 km zakup kosztowniejszej wersji (z jednostką napędową diesla) zwróci się praktycznie po dwóch latach. Inwestycja w samochód, jaki będzie spełniał wymogi samochodu ciężarowego może być lepsza aniżeli w samochód osobowy.

Koszty, jakie przedsiębiorcy ponoszą w związku z użytkowaniem pojazdów, uzależnione są w pewnym sensie od tego czy – pod kątem standardów podatkowych – będą mieli do czynienia z wozem osobowym albo ciężarowym, a z drugiej strony, od cen paliwa. Ceny diesla w ostatnim czasie stale wzrastały i pobiły ceny benzyny. Na chwilę obecną na stacjach za litr diesla będzie trzeba zapłacić 5,54 zł w czasie gdy litr benzyny to wydatek 5,41 zł (kwoty PIPP z 18.11.2011 r.). Od następnego roku, właścicieli aut z silnikiem wysokoprężnym będzie czekać kolejny wzrost cena tankowania wynikający z podwyżki akcyzy (z uwzględnieniem VATu o 19 gr na litrze). Z uwagi na to, iż końcówka roku to standardowo czas wyprzedaży u dealerów oraz w efekcie decyzji o wymianie pojazdu na firmę, Tax Care przeanalizował, czy zakup wozu z dieslem jest jeszcze opłacalny a także dla jakiej firmy.

Osobówka, czy ciężarowy Wybranie rodzaju jednostki napędowej może pozostać efektem innej wielkiej decyzji, którą przedsiębiorca winien najpierw podejmować, czyli. czy nabyć osobówkę, bądź ciężarowe. Tak ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatkach od towarów i usług przewidują dużo mniej przystępne rozwiązania dla użytkowników wozów osobowych. Jednocześnie, aby auto dało się potraktować jako ciężarowe i dało się skorzystać z zniżek podatkowych, musi spełnić szereg małych wymogów (dotyczących choćby liczby foteli albo pojemności części wykorzystanej do przewozu towarów), albo też odbyć odpowiednie przeglądy techniczne.